Artan Jusufi - Bukuroshja e Kercoves

Kan thën se...???!!!

***Urrejtja është e vetmja pasuri të nënshtruarit (Franc Fanoni )


***"Më lehtë është me mbledhë një thes pleshta se ti bashkosh dy shqiptarë"(Gjergj Fishta)

***Shqiptarët tregojnë çka s'duhet, e fshehin atë çka e di e tërë bota"

***"Pak di ai gjitha ia tregon gruas"

***Nese rrezikon mund te humbasësh, nëse nuk rrezikon ke humbur gjithësesi.


***Është zotësi e madhe të dish si duhet trajtuar të mundurit.

***
Njeriun e bëjnë të përjetshëm veprat e tij.

***Njerëzit janë të njejtë para natyrës, edukata i bën të dallohen.

***Nëqoftë se jeta nuk të ofron një lojë që ja vlen ta luash, atëher krijo vetë një të tillë.


***Nëse thua ate çka dëshiron duhet të dëgjosh edhe ate çka nuk dëshiron.


***
Shpagimi më i ëmbël është të bësh mirë kundër të keqes që të është bërë.


***Zoti ynë që je në qiell, jepna fuqine ta mbajme gojen të mbyllur kur s'kemi gjë per te thënë! falna durimin ta thellojme nje pune përpara se të shkruajme permbi te, frymëzona me nje ndenje te mprehte të drejtsisë që të flasim jo vetem me paanesi por edhe te sillemi ashtu! Shpetona nga grackat e gramatikës,
nga shtremberimet e gjuhes dhe nga lajthimet e shtypit" (Faik Konica)

 

***Fjala duhet të peshohet sipas merites se vet fjales, e jo sipas merites se shqiptuesit.(Veton Surroi)


***Besimi leviz malet, por ju duhet te vazhdoni t'i shtyni ato, nderkohe qe kryeni lutjen.(Meson Kulej)

***Te jesh i mire, do te thote jo vetem te mos besh padrejtesira, por edhe te mos i deshirosh ato. (Demokrit)

***Kush jep pergjigjen pa mendim te shumtat e fjale i ka gabim, o fol sic flet njeriu me mend, o hesht si kafshet, rri ne vend! (Saadiu

*** Te mencurit mesojne me shume nga budallenjte sesa budallenjte nga te mencurit. (Cato the elder)

*** Te gjithe do bien. Ata qe qendrojne me lart do bien me keq.(Plato)


*** Une nuk urrej njeriun por veset e tij. (Albert Einstein)


*** Me pak egoizem nga te gjithe ka skllavi. (Hercen)

*** Dy gjerave duhet t'ia dini vleren, para se t'ju ikin nga duart: njera eshte shendeti dhe tjetra eshte rinia. (Epikteti)


*** Fundi i madh i jetes nuk jane njohurite, por veprat. (Tomas Fuller)


*** Kur njeriu e kupton qe nuk eshte i ditur, ai ka hedhur nje hap drejt diturise. (Mark Tuain)


*** Perpara se te kundershtoni nje te moshuar, duhet te perpiqeni ta kuptoni ate. (Xhorxh Santana)


*** Flisni qarte, nese do te flisni; gdhendni cdo fjale, para se ta nxirni nga goja. (Oliver Uendell Holms)


*** Gjyko mbi inteligjencen e nje njeriu ne mbeshtetje te qeshtjeve per te cilat ai te pyet. (Homer)


*** Gjeja me e rendesishme qe mund te beje nje burre per femijet e tij, eshte te doje nënën e tyre. (Gete)


*** Nje komb te edukuar mire eshte e thjeshte ta drejtosh, por e veshtire ta pushtosh. (Lord Brougham)


*** Kushtojini rendesi te vecante edukimit te rinise.Nje neglizhim sado i vogel ne kete drejtim, do te na kushtoje mjaft shrenjte. (Aristoteli)


*** E ardhmja e nje kombi eshte ligjur ngushte me edukimin qe merr rinia. (Albert Einstein)*** Te mos pranosh gabimin qe ke bere, do te thote qe se po ben nje gabim te dyte. (Bill Clinton)


*** Pa shokun e mire, njeriu nuk i njef gabimet e veta. (Populli)


*** Ju boten e shikoni, ndersa veten tuaj jo! Per sa kohe do te qendroni brenda kesaj verberie? (Anonim)


*** Njeriu meson kur eshte i ri dhe kupton kur plaket. (Eschenbach)


*** Trendafilat, zambaket, karafilat, te gjitha lulet thahen, celiku dhe hekuri thyhen, por shoqeria e vertete as thahet, as thyhet. (Abraham Lincoln)


*** Pijetoret jane vendet ku cmenduria shitet me shishe. (Uendell Filips)


*** Ne rini ditet jane te shkurtera dhe vitet te gjate, ndersa ne pleqeri ditet jane te gjata dhe vitet jane te shkurtra. (Imam Gizali)


*** I lumtur eshte ai njeri, i cili fiton mendjeprehtesine qe ne rini, por tri here me i lumtur eshte ai qe ruan zellin e rinise ne moshte te kaluar. (Dagobert Rune)


*** E sotmja eshte nxenesja e se djeshmes. (Tomas Fuller)


*** Zhurma nuk provon asgje. Shpesh nje pule qe ka bere vetem nje veze, kakarit sikur ka bere nje asteroid. (Mark Tuain)


*** Permireso sjelljen tende, perpara se te kerkosh nga te tjeret te permiresojne te tyren. (Ebu Bekri)


*** "Jo" dhe "Po" jane fjale qe thuhen shpejt, por ato duan qe te mendohesh shume para se t'i shqiptosh. (Xhorxh Bernard Shou)


*** Kur isha 14 vjec, babi im ishte kaq i paditur, saqe me vinte zor te rrija afer tij. Por kur mbusha 21 vjec, une mbeta i habitur se sa shume kishte mesuar ai per shtate vjet. (Mark Tuain)


*** Largojuni fuqise misterioze te mburrjes dhe te shpifjes. (Erik Hofer)


*** Tre gjera e bejne nje jete te mjerushme: hakmarrja, xhelozia, dhe karakteri i dobet. ( ???)

*** Idete e medha nuk lindin nga truri, por lindin nga zemra. (Vauvenagues)*** Njerezit e zgjuar vleresojne te gjithe njerezit, pasi ata shohin te miren te secili dhe e dine se sa e veshtire eshte te besh dicka te mire. (Baltazar Graciani)


*** Zoti nuk do t'ju shikoje medaljet, gradad apo diplomat, por cilesite qe keni. (Helbert Hubard)


*** Ka gjithnje kohe per ta shtuar nje fjale, kurre per ta trequr mbrapsht. (Baltazar Graciani)


*** Kur dikush e deklaron shpesh qe nuk eshte budalla, ai zakonisht dyshon per veten e tij. (Uillson Mitzer)


***Kur keni filluar te mos jepni me kontribut, keni filluar te vdisni.(Elanor Rusvelt)


***Une ec ngadale, por asnjere nuk bej hapa prapa.(Abraham Linkoln)


***Meso nga e djeshmja, jeto te sotmen, shpreso per te ardhmen, por me e rendesishtmja eshte te mos ndalosh se pyeturi.(Albert Einstein)


***Te mesosh femijet te jene te ndershem, eshte fillimi i edukates.(Hz Ali)


***Fakti qe di si te lexosh nuk eshte asgje; e githe puna eshte te dish se c'fare te lexosh.(Entoni Trolloup)***Mësimi më i madh në këtë botë është vështërsia ; s’ka sukses ai që nuk has në vështërsi.(???)


***Perpara se te kundershtoni nje te moshuar, duhet te perpiqeni ta kuptoni ate. (Xhorxh Santana)


***Atédheun nuk mund ta shkatérron as lufta as armiku, por mund ta shkatérrojn çlirimtarét(???)


***Ashtu si hena, çdo njeri ka anen e tij te errèt qe nuk ja tregon kurre asnjeriu.(Mark Tuain)


***Dy gjerave duhet t'ia dini vleren, para se t'ju ikin nga duart: njera eshte shendeti dhe tjetra eshte rinia. (Epikteti)


***Cdo njeri eshte nje cope budallë per te pakten pese minuta ne dite; zgjuaresi eshte te mos e kaloni kete kufi. (Elbert Hubard)


***Nuk ka rendesi ku dhe si keni jetuar. E rendesishme eshte c'fare keni bere, aty ku keni qene. (Zhorxh O'Kife)

***Fundi i madh i jetes nuk jane njohurite, por veprat. (Tomas Fuller)

***Kur njeriu e kupton qe nuk eshte i ditur, ai ka hedhur nje hap drejt diturise. (Mark Tuain)


***Mos shkoni kurre te zemeruar ne shtrat. Lufto me pare per te mposhtur zemerimi.

 

Ndryshku vjetër dhe zakoni i vjetër, nuk hiqen kollaj.

Njerëzit e një barku i bashkon gjaku, pijanecët bardhaku.

Rakia marton edhe dhespotin.

Rakia s`din ç`ka është kadia.

Rakia nuk zihet mik kurrë, të tradhëton ku s`ta pret mendja.

Rakia thotë “Të parën hidhe ti, të tjerat i hedh vetë”.

Ruaje fjalën kur t’i vijë radha.

Rrahe sa të jetë këlysh, se kur të bëhet qen ai të ha.

Sa të presin, më mirë priti.

Shtëpia me dy të këqija, duhani dhe rakia.

Trim i rakisë ashtë ai që s’e pi.

Zakoni i ka rrënjët e thella.

-Njeriu nuk linde per vehte e tij por per atdheu. (M.T.Cicero)

 

-Njeriu sa dashuri te kete per memedhe, aq dashuri ka per feje. (Said adjei) - Ai qe nuk i perket atdheut, nuk i perket as njerzimit. (V.G.Bjeliski) - Miq, nuse, prinder e vellezer ka vetem ne atdhe. Mergimtari kudo eshte i vetmuar. (F. Lamee) - Ai qe vdes per atdhe nuk ka vdeke por ka le. (Proverb shqiptar) - Djali qe tradhton atdheu, nuk e do as nena e vet. (.Frasheri) - Ne kujtese e popullit, mbetet vetem ai te cili populli e ka dashur. (F.M. Dostojevski).
- Mund te shkepusesh nje njeri nga vendi i tij, por nuk mud te shkepusesh vendet nga zemrat e jeriut. (J. dos Pasos) - Eshte budalla ai zog qe nuk e do folene e vet. (Theie aoime) - Nuk gjendet toke me ushqyese dhe me e shendoshe per njeriu sesa toka ku c`eshte rritur. (M. A. ekse) - As dielli nuk te grohe ne vend te huaj. (T.G. Sheveko)
- Deshira per liri dyfishon shpirtin e nje kombi. (S. Frasheri)
- Nese e njihi armikun dhe vetveten, s'keni nevoje te frikesoheni, per rezultati e njeqid betejave. nese e njihi vetevete por nuk e njihi armikun, pe cdo fitore te korrur ju do te pesoni nje humbje. nese nuk e njihi as armikun as vetveten, ju keni per te dhene shpirte cdo beteje. (Su Cu) - Kur luftojme per memedheun, nuk duhet te medohemi qysh te rrnojme, por si ta mbrojme e si te vdesim me ndere. (J. Vreto) - Per memedhene duhet me qene gjithje sherbetore. (S adjei) -Nje dimer ne vedin tend eshte me e embel se njeqid pranvera ne nved te huaj. (Proverb grek) - Per dashurie jap jeten, per lirine jap dashurine. (S. Petof) - Toka amtare eshte si kocka ne lekure tende. (Proverb Mogolia) - Tymi ne atdhe eshte me i mire se zjarri ne vend te huaj. (Proverb grek) - Vdekja per te mire te memedheut eshte me e embel e me e dershmja nga te gjitha. (Th. Mitko) - Liria e ne cilen arrijme me durim, eshte me e madhe se durimi. (R. Tagora) - Liria nuk trashgohet, por perhere duhet trasheguar. (L. Johso) - Roberit e lumtur jane armiqt me te medhej te lirise. (Emile Eshebah) - Atdheu nuk e shkatrrojne as pushtuesit, zjarret as luftrat, por qlirimtaret. (J. Lex) - Sa me shume ligje, aq me shume vjedhes. (Lao Ce) - Sa me shume djerse e kohe paqe, aq me pak gjak e lufte. (Chai Kai Shek) - Ligji perpilohet per te gjithe, por ndryshon per te varfurit. (J. Hernandez) - Ligji ruan te zgjuarit, e jo ata qe flene. (M.T. Cicero)

- E lehte eshte me e drrua ligjni mometal ne nje ligje tjeter, por ligji i ri do me thene dobesim i ligjit. (Aristotel) - Jane te kota edhe ligjet me te mira, nese atyre nuk u permbahen. (Shtrasmajder)
- Ku sudo dhuna, zakoni eshte i pamundur. (Meadar) - Aty ku nuk ka tiger, edhe lepuri kosiderohet mbret. (J. B. P.Molier) - Edhe ne te dhjetenet here te biem, perseri duhet te cohemi. (P.K. egovai) - Liria e njeriut nuk eshte qe te bejme donje, por qe te mos bejme ate qe nuk deshiron. (S. de Madariaga) - I lire dhe i pamvarur eshte vetem ai i cili mendon. (F. Bach) - Do te jeshe njeri i forte i popullit te tend vetem atehere, kur vepra e jote u sherben njesoj edhe popujve tjere. Eshte e vertete se njeriu eshte ai qe krijoj libri, por ama edhe libri e krijoj njeriu. Pericipi i njeriut gjendet ne lirine e tij. (G.W.F Hegel)

 

- Liria nuk eshte kurrfare privilegje te cili mud ta shfrytezosh. Ajo gjithmone duhet te merret prej fillimit ashtu qe mund te mbahet. (B.A.W. Rusell) - Liria e tepruar, qe te beje cdo kush ate qe do, nuk do te jeten gjendje te largoje te keqiat e asje njeriut. (Aristoteli)
A don, e s’din, a din e s’don.

Nje neglizhim sado i vogel ne kete drejtim, do te na kushtoje mjaft shrenjte. (Aristoteli)


*** E ardhmja e nje kombi eshte ligjur ngushte me edukimin qe merr rinia. (Albert Einstein)*** Te mos pranosh gabimin qe ke bere, do te thote qe se po ben nje gabim te dyte. (Bill Clinton)


*** Pa shokun e mire, njeriu nuk i njef gabimet e veta. (Populli)


*** Ju boten e shikoni, ndersa veten tuaj jo! Per sa kohe do te qendroni brenda kesaj verberie? (Anonim)


*** Njeriu meson kur eshte i ri dhe kupton kur plaket. (Eschenbach)


*** Trendafilat, zambaket, karafilat, te gjitha lulet thahen, celiku dhe hekuri thyhen, por shoqeria e vertete as thahet, as thyhet. (Abraham Lincoln)


*** Pijetoret jane vendet ku cmenduria shitet me shishe. (Uendell Filips)


*** Ne rini ditet jane te shkurtera dhe vitet te gjate, ndersa ne pleqeri ditet jane te gjata dhe vitet jane te shkurtra. (Imam Gizali)


*** I lumtur eshte ai njeri, i cili fiton mendjeprehtesine qe ne rini, por tri here me i lumtur eshte ai qe ruan zellin e rinise ne moshte te kaluar. (Dagobert Rune)


*** E sotmja eshte nxenesja e se djeshmes. (Tomas Fuller)


*** Zhurma nuk provon asgje. Shpesh nje pule qe ka bere vetem nje veze, kakarit sikur ka bere nje asteroid. (Mark Tuain)


*** Permireso sjelljen tende, perpara se te kerkosh nga te tjeret te permiresojne te tyren. (Ebu Bekri)


*** "Jo" dhe "Po" jane fjale qe thuhen shpejt, por ato duan qe te mendohesh shume para se t'i shqiptosh. (Xhorxh Bernard Shou)


*** Kur isha 14 vjec, babi im ishte kaq i paditur, saqe me vinte zor te rrija afer tij. Por kur mbusha 21 vjec, une mbeta i habitur se sa shume kishte mesuar ai per shtate vjet. (Mark Tuain)


*** Largojuni fuqise misterioze te mburrjes dhe te shpifjes. (Erik Hofer)


*** Tre gjera e bejne nje jete te mjerushme: hakmarrja, xhelozia, dhe karakteri i dobet. ( ???)

*** Idete e medha nuk lindin nga truri, por lindin nga zemra. (Vauvenagues)*** Njerezit e zgjuar vleresojne te gjithe njerezit, pasi ata shohin te miren te secili dhe e dine se sa e veshtire eshte te besh dicka te mire. (Baltazar Graciani)


*** Zoti nuk do t'ju shikoje medaljet, gradad apo diplomat, por cilesite qe keni. (Helbert Hubard)


*** Ka gjithnje kohe per ta shtuar nje fjale, kurre per ta trequr mbrapsht. (Baltazar Graciani)


*** Kur dikush e deklaron shpesh qe nuk eshte budalla, ai zakonisht dyshon per veten e tij. (Uillson Mitzer)


***Kur keni filluar te mos jepni me kontribut, keni filluar te vdisni.(Elanor Rusvelt)


***Une ec ngadale, por asnjere nuk bej hapa prapa.(Abraham Linkoln)


***Meso nga e djeshmja, jeto te sotmen, shpreso per te ardhmen, por me e rendesishtmja eshte te mos ndalosh se pyeturi.(Albert Einstein)


***Te mesosh femijet te jene te ndershem, eshte fillimi i edukates.(Hz Ali)


***Fakti qe di si te lexosh nuk eshte asgje; e githe puna eshte te dish se c'fare te lexosh.(Entoni Trolloup)***Mësimi më i madh në këtë botë është vështërsia ; s’ka sukses ai që nuk has në vështërsi.(???)


***Perpara se te kundershtoni nje te moshuar, duhet te perpiqeni ta kuptoni ate. (Xhorxh Santana)


***Atédheun nuk mund ta shkatérron as lufta as armiku, por mund ta shkatérrojn çlirimtarét(???)


***Ashtu si hena, çdo njeri ka anen e tij te errèt qe nuk ja tregon kurre asnjeriu.(Mark Tuain)


***Dy gjerave duhet t'ia dini vleren, para se t'ju ikin nga duart: njera eshte shendeti dhe tjetra eshte rinia. (Epikteti)


***Cdo njeri eshte nje cope budallë per te pakten pese minuta ne dite; zgjuaresi eshte te mos e kaloni kete kufi. (Elbert Hubard)


***Nuk ka rendesi ku dhe si keni jetuar. E rendesishme eshte c'fare keni bere, aty ku keni qene. (Zhorxh O'Kife)

***Fundi i madh i jetes nuk jane njohurite, por veprat. (Tomas Fuller)

***Kur njeriu e kupton qe nuk eshte i ditur, ai ka hedhur nje hap drejt diturise. (Mark Tuain)


***Mos shkoni kurre te zemeruar ne shtrat. Lufto me pare per te mposhtur zemerimin. (Fillis Diller)

 

Ai që të kallzon, të bën nder, ai që të pyet të qet në hall.

Arin ku e njohin, atje e çmojnë.

Ay që s’njef lekun, mos i ler lekë nëpër duer.

Çdo mësim e ke fitim, çdo pësim është mësim.

Ç’i do qeni opingat.

Ç’ke në xhep të marin hop, ç’ke në tru s’ta marrin dot.

Din më shumë i vuari, sesa i mësuari.

Dhelpra plakë i di shtigjet.

E di qeni ku fle lepuri.

Fjalë me vlerë, ku të gjesh merr.

Guri i gdhendur hyn kudo.

Harabeli plak nuk rrehet me bukë.

Hoqëm dhe vuam, po diçka mësuam.

I dogj plakës qumështi, ta’ po i frynë kosit.

I pësuari, i mësuari.

Kënga dhe përralla s’kanë zot.

Kur s’di me ligjëru, ke dy vesh me dëgju.I dogj plakës qumështi, ta’ po i frynë kosit

I pësuari, i mësuari.

Kënga dhe përralla s’kanë zot.

Kur s’di me ligjëru, ke dy vesh me dëgju.

Kush më shumë di, më shumë do të dijë.

Kush nuk ka shijuar të hidhurën, nuk di ç’ashtë sheqeri.

Libri ashtë arma e të mençurit.

Mëso sa je i ri, se kur plakesh s’ke dobi.

Në u bëfsha përsëri nuse, di unë si do të nusëroj.

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend.

Noti mësohet në det, jo në stere.

Nuk dinte dhe lopa, ç’ishte bishti, po mësoi kur ia prenë.

Prindi të rrit, shkolla të ndrit.

Pyet njëqind vetë, se kurrë nuk humbet.

Sa do të rrojmë do të dëgjojmë.

S’ka skaje dituria e urtia e njeriut.

FJALE TE URTA POPULLORE QE PERDOREN NE FSHAT
Fjale te urta te perdorura ne Fushen e Pollogut  e me gjere.


A bo kungull e ka hip ne gardh.
A ngrejt ne krahin e majsht.
Arma me e foret kunder armikut eshte dituria.
Arna imi,arna skimi
Ataj ci ke cer ni kmajsh ma teper negoja llafet.

Bagerdari mhahet,kuseja slahet
Besnik benu bes mu ze
Borclija hin ka dera a taj jep zeqat ka dollapi,nuk te kuhet aj zeqat
Buka ci thehet nauk nxhitet me.
Bukes mos i bjer me shkelm.


Caulla nuk te pajten a kije a skije,aj kerkon
Caulla pa kajte,nena cajc nuk i jep.
Caulla pa nene si nata pa hene.
Cofi dhaja u prajsh micsaja.

Dardha pajken nder dardhe
Delja ci dahet pi dhenve e han uki
Doren e thate askush nuk ta puthen
Duro o barku i unet se Allahi di sosje punet


Gaca e mblaume e pervlaume
Guha eshte mish po kocaj ngrin


Ha buken tende e mba gajlen e huje
Haj tiri tiri si baba biri
Hesapi i shpajse nuk dilet npazar
Hik pi shajnit e bjer nbreshen
Hin skemja hin fesati


I joti ne ta han mishin kocin ta run
I ligu kur ta xhin ditetn ta cet driten
I lenti tuntin nuk e ha


Kadal bek se ka hendek
Kali i huj te len nbatak
Ke hiton nuk ka ra sheqeri nuje
Ke ta ben fumoja sen ta boje qeterkush
Kem sakat e goje shpat
Kojshija i majr nuk bjihet me pare


Lagu sot tet rauj neser
Li ruzat or bith shpalaum po ep ni pare e me mblau cat mbare


Ma i rende se lafi I fumejes nauk ka
Male fusha dixhen,pqaka krehen kraet
Me e dit perjashta sa itibar kije nshpaj,askush merhaba nauk te thot
Me majkun ha e paj alesh veresh mu ben
Me nauk ken ulaja hupet fukaraja
Mo ben hop pa mu kercaj
Mo fjaro nalt se bije posht
Mo ja ben vorin tjetrit se bije vet
Muti i huj nuk nxhitet per bithe.


Nauk cet vektajma nkoprajva
Nuk llehet arausha me majnza
Nausja ni motomt mbushen pushken,mbrapa ze krajsen

Pa mu ngren hudra nauk te vajn era
Pajt nicin vet,puno si din vet
Per inat te res pjasi gjali
Prajt magar se do dale bar
Puna e ngutme e permutme
Punen e sotcme mos e le per neser

Sa de punojsh aq de kijesh
Sa e kije jargenin aq shtrej kemet
Sa han gusha nuk ben fusha
Sajlli samarit ti mteket magarit

Ai qe di me se shumti flet me se paku. ( populli)

Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre. (populli)

Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa. (populli)

C' ke bere do te ta bejne. (populli)

Dardha bie nen dardhe. (populli)

Dardha e ka bishtin mbrapa. (populli)

Dielli duket qe ne sabah(mengjes). (populli)

Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere. (populli)

 Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete. (populli)

E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.á(populli)

 Edhe bari i njomeá digjet neper te thate. (populli)

 Fashati qe duket, s do kallauz.á(populli)

Floke gjate mendje shkurter.á (populli)

 Fjalet jane gra, veprat burra. (populli)

 Gruaja fut shejtanin ne shishe. (populli)

 Gjella me kripe dhe kripa me karar. (populli)

 Gjuha, vete ku dhemb dhembi. (populli)

 Gjuha kocka s' ka e kocka thyen. (populli)

Gjithe gishtat dhembin njesoj. (populli)á

 I zoti e nxjerr gomarin nga balta. (populli)

 I talluri, te tall. (populli)

Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone. (populli)

 Kali i botes te le ne udhe, (rruge). (populli)

 Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh... perpjete. (populli)

 Kur s' ke koke, ke kembe. (populli)

 Koka ben koka peson. (populli)

 Kush te do te shan. (populli)

 Kush mungon, bluan. (populli)

 Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka. (populli)

 Mat shtate here, e pri njehre. (populli)

Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.(populli)

Me thuaj c' shoke ke , te te them se cili je. (populli)

 Me nje lule.., s' vjen beari. (populli)

 Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre. (populli)

 Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe. (populli)

 Mendja e madhe.. e keqja e te zotit. (populli)

 Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej. (populli)

 Mollen e mire, e ha derri. (populli)

Mos u mundo teá nxjerresh dhjame nga pleshti. (populli)

 Mos shiko gunen, po shiko punen. (populli)

 Mos hiq petullat me duart e tjeterit. (populli)

 Mos bej te vesh vetulla, dhe nxjerr syte. (populli)

 Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra. (populli)

Nuk ngopet ariu me miza. (populli) 

Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime. (populli)

 Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven. (populli)

. Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren. (populli)

 Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire. (populli)

Nje gur s mban mur. (populli)

 Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund. (populli)

 Peshku ne det, tigani ne zjarr. (populli)

 Peshku i madh e ha te voglin. (populli)

 Perse thirret gomari ne dasem...?!!!. (populli)

 Pi rakine, mos pi mente. (populli)

Pune shume, e fjale pak. (populli)

56. Punen e sotme mos e ler per neser. (populli)

57. Qeni qe leh shume, nuk te ha. (populli)

58. Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.á(populli)

59. Rrushi shih rrushin, dhe piqu. (populli)

60. Rri shtrember e fol drejt. (populli)

61. S' behen petullat me uje. (populli)

62. S' bie rrufeja ne ... (lavaman). (populli)

63. Shtri kembet, aq sa ke jorganin. (populli)

64. S'mbahet shtepia me mjell hua. (populli)

65. S' mbahen dy kunguj ne nje sqetull. ( populli)

66. Te gjithe derrat nje fytyre kane. (populli)

67. Te bente c do mize mjalte... haja dhe une. (populli)

68. Ujku qimen e nderron por zakonin s' e harron.(populli)

Thenie te mencura.

Sami Frasheri.

1. Ato c ka di nje njeri ne krahasim me ato c ka nuk di , jane kurregje.

2. Fjalet e keqedashesit jane si qymyri, qe edhe po s te dogjen , te nxijne.

3. Gabimet qe harrohen, perseriten.

4. Pema me e embel eshte ajo qe vjel me duart e tua.

5. Peri i ngaterruar nuk zgjidhet me ngut.

6. Per te qene i lumtur nuk duhet vetem te dish, por edhe te duash.

7. Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.

8. Njeriu qe te behet edhe me i zoti nuk duhet te harroje edhe ato qe ka mesuar.

9. Nje pune e bukur eshte me e dobishme se njemije fjale te bukura.

Nese rrezikon mund te humbasesh, nese nuk rrezikon ke humbur gjithesesi. Anthony D'Angelo

Ne qofte se jeta nuk te ofron nje loje qe ja vlen ta lush, atehre krijo vete nje te tille. Anthony D'Angelo  

Nese thua ate c ka deshiron duhet te degjosh dhe ate c ka nuk deshiron. Hegeni

Pergatitur  nga Lorena Manellari për cajle.com
 
Ai qe te bertet shume te del i mire ne fund.

Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar.

Ai qe eshte shok me te gjithe, nuk eshte shok me asnje.

Ai qe di te beje lajka, di dhe te shpife.

Asnjeri nuk njihet profet ne vend te tij.

Aty ku nuk mer bija, e mer vija.

Babai puntor rrit femije dembele, mesuesi llafazan nxjerr nxenes memece.

Borxhlliu i keq te kerkon parate diten e Bajramit.

Budallai koken si njeri e ka, por kur flet, e merr vesh se c'mall eshte.

Budallai gjen fjalen, por nuk di se kur e ka gjetur, ndersa i zgjuari fjalen e budallait e fut ne xhep.

Budallai ka fat vetem ne perralla! (edhe ne Shqiperi EZCODE EMOTICON START :lol -->:lolEZCODE EMOTICON END--> )

Burri eshte cadra e gruas.

Cdo hap drejt kultures, eshte hap drejt lirise.

Dashuria per rinine, si qumesht per femine.
Dashuria e tepert del hidherim.

Dielli eshte jorgani i te varfrit.

Di te vjedhe ai qe di te fshehe.

Nuk te ben duhani burre.

Dy here njeriu eshte femije: heren e pare kur lind dhe heren e dyte kur plaket.

Dy te rrahura te bejne dem, por jo dy te ngrena.

E keqja behet shpejt, e mira vjen ngadale.

E shara eshte arma e te dobetit.

Fatkeqesia me e madhe eshte humbja e shpreses.***

Faji eshte jetim.

Fati ndihmon te guximshmit.

Femije shume - grushta shume.

Femija punetor mallin e ve vete, femija dembel humb edhe mallin e babes.

Fjala e djalit - pushka ballit.

Fjalen, sa e ke ne goje, e ke robin tend, kur te del nga goja, behesh rob i saj.

Fjala eshte si bleta qe ka edhe mjaltin edhe thumbin.

Fukarallek - maskarallek.

Fukaralleku prek ne burreri dhe ne nder.

Gazi dhe helmi jane vellezer.

Grate i ndajne vellezerit, ndersa grate motra i afrojne baxhanaket.

Hakmarrja gezon vetem shpirtkeqinjte.

Here me hiri her me pahiri, disa here gabon edhe i miri.

Heshtja eshte flori, fjala - argjend.

Heshtja eshte e hidhur, por frytin e ka te embel.

Humbe pasurine, hic asgje; humbe shendetin ke humbur dicka, humbe shpresen, ke humbur gjithcka.****

I dehuri gjithnje betohet se nuk eshte i pire.

I pasur behesh me dituri jo me pasuri; i mencur behesh me mend jo me moshe.

I zgjuari nuk kerkon kryevend, nuk ha me teper se duhet dhe trurit nuk i ngarkon me shume se mban.

Kanun me baben nuk ka.

Koha eshte ajo qe mbyll cdo plage.

Kur gruaja hyn ne punet e burrave, burri duhet te mesoje hilet e grave.

Kur njeriut i shtohet salltaneti, i largohet burreria.

Kur plaku dhe plaka nuk shkojne mire, ia kane pase me hile njeri tjetrit ne rini.

Kur i ben mire te varfrit, zere se i ke dhene borxh perendise.

Kur nxjerr sekretin e shokut je i pabese, kur nxjerr sekretin tend je budalla.

Kur nuk te do nje lagje, fajin kerkoje te vetja.

Kuri ben nder te keqit, ndez qiri ne shtepi te dreqit.

Kur varferia hyn nga dera, dashuria del nga dritarja.

Kur hyn borxh, rron me djersen e te tjereve.

Kush rron vetem me shprese, vdes i deshperuar.

Kush ka te kaluar ka edhe te ardhme.

Liria as nuk falet, as nuk blihet, por fitohet.

Lufta provon trimin, zemerimi te diturin dhe fatkeqesia shokun.

Mendja e te zgjuarit budallait nuk i duhet gje.

Mendja e madhe te pret fatin.

Po ta dije djali sa e do baba, cmendet.

Me njeriun tend duhet te kesh nje koder ne mes.

Mesuesi me i mire eshte pervoja.

Me mire gjethen e ferres, se gjellen e vjehrres.

Me veshtire eshte te mbash dy gra se dy shtete.

Po te kerkosh shoke pa te meta, mbetesh pa shoke.

Miku, naten e pare eshte flori, naten e dyte baker, naten e trete teneqe.

Mik i mire eshte ai, qe te mban vajzen e keqe.

Njeriu rron me shprese dhe me harrese.

Njeriu ne lufte pa pushke, ne lume pa krahe, dhe ne gjykate pa goje; s'ka cfare ben.

Njeriu meson te flase shume shpejt, ndersa te heshte shume vone.

Njeriu ne jete provon me shume hidherime sesa gezime.

Njeriu sa me shume varrit i afrohet, aq me shume fisnikerohet.

Njeriu mesohet usta ne shtepi te vet.

Paraja e bardhe per dite te zeze.

Parate e pensionit jane paradhenie e vdekjes.

Pasuria dhe pozita jane mysafire te perkohshem.

Pasuria nuk eshte lumturia.

Pasuria me e madhe e te varferit eshte nderi. ***

Patriotizmi tregon vleren e njeriut.***

Prej gruas te ndare dhe prej mallit te vjeter, duhet te heqesh dore.

Politikani urdherohet nga koka dhe jo nga zemra.

Pushka te ben trim, paraja mendjemadh.

Qeni qe rri gjate ne hekura, nuk njeh as te zotin.

Qejfi i hasmit eshte kur te sheh me fytyre te parruar dhe kepuce te pallustruara.

Qesh me mire kush qesh i fundit.

S'ka njeri pa nje te keqe.

Shpifja eshte si thengjilli, qe, dhe kur nuk djeg, nxin.

Te rinjte dine gjithcka, te vjetrit dyshojne ne gjithcka.

Thinjat jane privilegj i te zgjuarve.

Vendin e huaj fort ta levdosh e kembet mos ta kerkofshin.

Zoti ka thene, ne qofte se do te dish se cilin kam denuar, shih se ia kam lene nje gje mangut.

Zanati i spiunit eshte te shese sekretet e miqve.

Zanati i servilit eshte te sjell fitim, por ditet i ka te numeruara.
Agait i pjell edhe kau, jo vetëm lopa

Ai që bëhet i urtë si delja, e hanë ujqët

Ai që çdo ditë ka një dëshirë tjetër, asnjëherë nuk arrin ta plotësojë

dëshirën e tij

Ai që di të vjedhë, di edhe të fshijë gjurmët

Ai që din me kuvenë, e hijeshon nejen në atë ven

Ai që don me u ba zengin, niset më së pari me vjedhë

Ai që është i pasur, jep nga teprica, ai që nuk është i pasur jep nga

zemra

Ai që është në fuqi bëhet se din çdo gjë

Ai që han hudër nuk e ndien erën e vet, por ia ndijnë të tjerët

Ai që i mbështetet pemës së madhe, gjen hijë gjithmonë

Ai që ka frikë edhe kur ka të drejtë, nuk fiton

Ai që ka, don edhe ma

Ai që me indiferencë i shikon vuajtjet e të tjerëve është sadist

Ai që kërcënohet, rralëherë hakmirret

Ai që ngutet, çdoherë vonohet

Ai që premton shumë, bën pak

Ai që s'bindet, nuk din të komandojë

Ai që nuk e don babanë dhe nënën, ai nuk e don askend

Ai që s'durohet si njeri, s'durohet as si shok, as si kolegë, as si

bashkëpunëtor e as si fqi

Ai që nuk dëgjon miskojën, se dëgjon as tupanin

Ai që s'punon si burrë, rrin e qan si grua

Ai që shpejt dashurohet, shpejt dëshprohet

Ai që shumë flet, gjë në dritë nuk çet

Ai që ta ban rrafsh, ka qef me t'dalë kodër

Ai që ta don të mirën, të flet, ai që s'ta don, vetëm të shikon

Ai që thotë "unë jam unë", ai hup gjithkun

Ai që vjedh një vezë, vjedh edhe një buall

Ajo që s'arrihet, duket më e ëmbël

Ajo që s'të pëlqen ty të ta bëjnë, mos ua bëj të tjerëve

Amerika të jep një thele dhe të merr një pelë

Ata që kërkojnë gjithnjë të kenë të drejtë, gati asnjëherë nuk kanë të

drejtë

Ara me viça s'lavrohet

Ariu nuk rron duke lëpirë shputat

Armiku i vjetër kurrë stë bëhet mik i mirë

Armiku, kur mori pendën në dorë, si deshi shkroi

Armikut mos ia trego të vërtetën

Armiqtë e shumicës së njerëzve janë ata që nuk u japin gjë atyre

As hasmin mos e pafsh pa punë

As me miq e as me anmiq, gojën mos e fëlliq

As ujë mos pi në krua të pushtetit

Ashtu qoftë e sherr mos qoftë

Asnjë shtëpi nuk të kënaq si e jotja

Atë derë që s'e çel çelësi, e çel paraja

Atë punë që s'e bën dot vetë, mos kërko t'i gjesh të metë

Atë që nuk e don thuaji: "Të pafsha pa punë"

Atje ku fle uji, është më i thellë

Atje ku thonë se ka dredhëza më shumë, merre shportën e vogël

Babai që len djalin e mirë pas, nuk vdes

Babanë e mirë nderojë, babanë e keq duroje

Bajrami i vogël s'falet para t'madhit

Barrën e kalit mos ia ngarko gomarit

Bashkii bën fuqinë, ndasia ligështinë

Bëj gosti, që të provosh mikun

Bëj shyqyr të paktës, që të vijë e shumta

Bëje si ta bësh, pa e bërë mos e lësh

Bëji nder qenit, që ai të kafshojë këmbën

Bëni si them unë, mos bëni si bëj unë

Bërtiti të bijës, që të dëgjojë nusja

Bejlerët rrallë lindshin, e shpesh vdekshin

Besnik bëhu, e besë mos zin

Beu nuk i la bujkut as vend për në varr

Bie guri mbi vorbë, e mjera vorbë; bie vorba mbi gurë, po e mjera vorbë

Bie një fjalë e nxjerr një mijë të tjera

Bylbyli njihet në këngë, njeriu në punë

Bima e keqe rritet kudo

Bisha më e rreptë është kur t'i sulmohen klyshtë

Bisha tërbohet keq kur e sheh se i vjen fundi

Bleta din si bëhet mjalta

Borxhi i harruar, vjen në ditë të shtërnguar

Bota është helm e mjaltë e përzier

Brengat janë armiqtë e jetës

Budallën mos e vet se t'kallxon vet

Buka në bark, forca në shtat

Buka s'ka turp

Buka të mban fytyrën, yndyra të shkëlqen fytyrën

Bukë e kripë e zemër

Bukë e qepë dhe shëndet

Buka prej qielli s'vjen

Bukuria dhe pasuria s'janë përgjithminë

Bukuria dhe mençuria nuk shkojnë bashkë

Bukuria e gruas duket në mëngjes

Bukuria një ditë, veprat një jetë

Bukuria të habitë, bukuria të koritë

Burgu është varr për së gjalli

Burgu e ka derën e madhe për të hy, por të vogël për të dalë

Burgu për burra është

Burrat besojnë se bota është e krijuar vetëm për ta

Burrë i mirë në sofër të huaj mos u bën

Burri lidhet për fjalet, kau për brinjtë

Burri me dy gra, këmishën pa la

Burri në shtëpi, si kërcu i zi

Burri një herë ka lindur, një herë edhe do të vdesë

Burri për gruan është si çatia për shtëpinë

Burri s'matet me pëllëmbë por me zemër

Burri të mbytë ose ta falë, i ligu as të mytë as ta falë

Butësia mund të fitojë gjithçka, përveç pasurisë

Buza më gaz shëndeti pa masë

Ca nga ca viçi bëhet ka

Cjapi me brirë i prin kopesë

Copën e madhe daje, fjalën e madhe përbijë

Çështë një ditë, s'është përditë

Ç'ha goja, tregon boja

Ç'kanë bërë të parët, i paguajnë të pasmit

Ç'të mbjellësh do të korrësh

Çdo e përpjetë ka një tatëpjetë

Çdo fillim ka edhe mbarim

Çdo gjë në vend të vet, çdo punë në kohë të vet

Çdo mësim e ke fitim

Çdo pësim është mësim

Çfarë gatuan atë do të hash

Çka ban baba, e hjek i biri

Çka bën i keqi, s'bën as dreqi

Ç'ke në shtëpi, tregon fëmija, ç'ke në shpirt tregon rakija

Çka mos të duash për vete, mos ia qit vëllait

Çka ndjen zemra, atje të shkon mendja

Çka s'ngop syrin, s'ngop as barkun

Çka të bahet n'kojshi, prite edhe në shtëpi

Çka ta bën goja s'ta bën armiku

Çka të hedhësh në det, e gjen në krip

Çkull dhëmbin, të të shëndoshet koka

Ç'mund të bëjë një kalë më një karrocë të shkatërruar?

Çon një kashtë e të dalin gjashtë

Çorba e lirë t'i djeg buzët

E bën mizën bullë, qimen tra

E di luga çka ka vegshi

E do shiun, por në arën e vet

E drejta ka rrugën e gjatë, por vjen

E dua nipin se do të më marrë hakun me t'im birë

E gjuan gurin dhe e fsheh dorën

E keqja s'harrohet, e keqja po

E keqja s'ka fund

E keqja vjen me këmbët e kalit dhe ikë me këmbët e breshkës

E keqja vjen shpesh nga ata që janë shumë të uritur so shumë të ngopur

E lehtë është barra në shpinë të huaj

E liga vjen nga s'e pandeh

E lirë është kripa në Durrës, po e ngre qiraja udhës

E mira duhet kërkuar, e keqja vjen pa kërkuar

E mira e hallkut e e zeza e vetes

E mira e ka të mirën, e keqja e ka të keqen

E mira të lartëson, e keqja të turpëron

E ngrëna e ligë të sjell dergjen, e dergja të sjellvdekjen

E sotmja e qesh të djeshmen

E thëna dhe e bëra janë shumë larg

E treta – e vërteta

E vërteta e vërtetë, por në kohë e vend të vet

E vërteta s'i pëlqen gjithkujt

Ec e bridh ngado, por shtëpinë mos e harro

Edhe ai që u martua edhe ai që s'u martua, të dy pishman u bënë

Edhe atij që ka dije mbi të gjithë, i duhet të mësojë

Edhe durimi ka një kufi

Edhe i fikun edhe i koritun

Edhe kau ka gjuhë të madhe, por s'flet dot

Edhe macen kur ta ngacmosh, të grithë

Edeh pula qorre, gjen ndonjë kokërr

Edhe shakaja e ka kohën dhe vendin e vet

Edhe sytë të t'i nxjerr evladi, prap e don

Edhe të jesh i bardhë si bora, nuk i shpëton gojës së keqe

Eja, baba, të të tregoj arat

Emri i mire fitohet me shumë punë të mira dhe humbet me një të ligë

Është e dyshimtë ndershmëria e atij që thotë se s'ka njeri të ndershëm

në botë

Është zotësi e madhe të dish si duhet trajtuar të mundurit

Sami Frasheri

Njeriun e bëjnë të përjetshëm veprat e tij.

Në vend që të shesësh dituri dhe zotësi, përpiqu t’i fitosh ato.

Njerëzit janë të njejtë para natyrës, edukata i bën të dallohen.

S’ka gjë më të keqe se të përqeshurit, sepse më shumë prek të mirët se të kqinjtë.

Shoku më i pavlefshëm është ai, i cili, për një fjalë që ka dëgjuar për shokun e tij, nuk e do më atë.

Ai që pëlqen veten e tij, nuk pëlqehet nga askush.

Duhen shumë mend që të mund shoqërohesh me njerëz pa mend.

Shpagimi më i ëmbël është të bësh mirë kundër të keqes që të është bërë.

Po të përdoret mirë koha, do të mjaftojë për të kryer çdo punë.

Bukuria e njeriut përbëhet nga bukuria e fjalës që flet.

Njerzit e mirë janë të gjykuar të bëhen skllevër të të kqinjëve.

Njeriu duhet të përpiqet të mësojë çdo gjë, jo të tregojë veten e tij.

Më i forti i njerëzve është ai që është i Zoti të përmbajë vetveten.

Shpata e grave është gjuha e tyre, prandaj nuk e lënë të ndryshket.

Zbavitja më e bukur për njerinë është leximi, shoku më i mirë libri.

Personi që do ti, s’ka asnjë të metë, fillo të mos e duash, pa shih sa të meta ka.

S’ka lumturi më të madhe në botë se dashuria dhe harmonia.

Thjeshtësia e një gruaje është më e vlefshme se stolitë (diamantet) e të gjitha grave të botës.

Kush i shtrohet gjithkujt është kokëdele.

Më i poshtri njeri është ai i cili kërkon mirësi nga një i poshtër.

Kush lexon shumë, medeomos bëhet i mençur ; kush punon shumë, medeomos bëhet i pasur ; kush kujdeset për higjienën, medeomos bëhet i lumtur. Ai që i plotëson të gjitha këto kondita, le të thotë se ka bërë me të vërtet jetë në botë.

Vjehra nuk e kujton asnjëherë kohën e nusërisë.

Qesja nuk zbrazet duke dhënë lëmoshë.

Delen që ndahet nga tufa e ha ujku.

Mos i thuaj gruas fjalën që s’mund ta thuash në rrugë.

Dashuria është kripa e jetës, jeta pa dashuri s’ka asnjë shije.

Biseda lindi nga mendimi ; biseda pa mendim nuk është bisedë, është grindje.

Arma më e mirë për ta mposhtur armikun është zemra.

Njeriu ka nevojë për arsim ashtu si bima për ujë.

Trathtia, pa marrë parasysh shkakun, prapëseprapë trathti është.

Të flasësh pa menduar, është si të zbrazësh pushkën pa e vënë në shenjë.

Durimi është më e madhja trimëri.

Dashuria është e ëmbël, por përfundimi është shumë i hidhur.

Njeriu i pajisur me edukatë dhe me moral të mirë, në çdo gjendje që të ndodhet, prapseprapë njeri është.

Mësimi më i madh në këtë botë është vështërsia ; s’ka sukses ai që nuk has në vështërsi.

Çdo gabim i gruas së ndershme është i falur nga burri i saj.

Thjeshtësia është bukuria kryesore e grave, se gjëndet shumë rrallë.

Mirësia që pritet të bëhet për një kohë të gjatë, humbet vlerën kur realizohet.

Thjeshtësia është stolia e atyre që janë të edukuar dhe të mësuar.

Çdo njeri që të do nuk mund të numërohet mik i vërtet ; miq të vërtetë janë ata që - përveq dashurisë - janë të bashkuar edhe në mendim dhe princip.

Për dashurin s’ka gjë më të ëmbël se lotët e syve që fshihen me dorën e së dashurës.

Liria është thelbi i shpirtit dhe i mendjes, aty ku s’ka liri, mendja dhe shpirti thahen si bima pa ujë.

Butësia bën njeriun gjithçka, përveç pasurisë.

Vetnia është më e mirë se shoku i keq.

Çdo mizor e ka ditën e vet të gjykimit.

Ruaju nga miku që bisedon me armikun tënd.

Pleqëria nuk është jetë.

Guximi e bën njeriun të mundë luanin.

Xhelozia është humnera e dashurisë.

Mos iu afro atij që nuk të prêt mirë, ruaju të mos e mërzitësh atë që të nderon.

Shumëherë njerëzit e bëjnë mik atë që u bën keq, e armik atë që u bën mirë.

Njeriu i përsosur është ai i cili çka bën në sy të botës mund të bëjë në vetmi dhe çka bën në vetmi mund të bëjë në sy të botës.

Mos iu gabo një të mire të atij që të ka bërë njëqind të këqija, mos iu hidhëro një të keqeje të atij që të ka bërë njëqind të mira.

Mos kij besim në njeriun që s’ka besim në ty.

Po dëshirove të duash një njeri, ose të dojë ai ty, shihu shpesh me atë.

Duke mos e parë për shumë kohë atë që e do, njeriu fillon të mos e dojë, duke e parë shpesh njeriun që nuk e do, fillon ta do.

Për çdo sy ka bukuri.

Mendja e njeriut kuptohet me të folur dy tri fjalë, por zemra e tij s’mund të kuptohet as për disa vjet.

Nuk është pasuria ajo që sjell lumturi dhe fatkeqësi, kryesishtë është morali.

Ashtu sikundër mund të ndryshojë fytyra e njeriut, mund të ndryshojë edhe mendimi i tij, por zemra s’mund të ndryshojë.

Këmbëngulja e qëndrimi bën të mundshme të pamundshmen.

Njeriut të drejtë shumë rrallë i plotsohen dëshirat, por gjithmonë është i sigurt dhe i qetë.

Kush dëshiron të duhet, le të dojë.

Në qoftë se është lumturi të duhesh, është lumturi më e madhe të duash.

Syri është një dritare e shpirtit.

Shumica e njerëzve, sidomos gratë, nuk i donë ata që i donë por ata që i përbuzin.

Fytyra e qeshur është kripa e bukurisë.

Grueja duhet të ketë në dorën e djathtë gjilpërën e në të majtën librin.

Burrat besojnë se bota është krijuar vetëm për ta.

Burrat pretendojnë se çdo gjë e dinë më mirë se gratë, madje dhe ushqimin e fëmijëve dhe larjen e të lintave.

Njeriu që ka mendjen dhe zemrën të fortë e përdor veten e tij sipas rastit dhe nuk bëhet skllav i iluzioneve e i ndjenjave. Ndërsa njeriu mendjelehtë jepet pas iluzioneve, dhe njeriu me zemër të dobët pas ndjenjave duke mos zotëruar vetëveten

Fjalët e urta janë zbukurim i të folurit – (Persiane)

 

Bukuria e njeriut përbëhet nga bukuria e fjalës që flet – (Sami Frashëri)

 

Mendimet e larta gjinden në fjalë te shkurtëra – (Sami Frashëri)

 

Mençuria është armë e njeriut të kulturuar – (Herakliti)

 

Pasurinë mund ta vjedhin, por diturinë jo – (Hafiz Ali Korca)

 

Ai që ta ruan të fshehtën të do me shpirt – (Hafiz Ali Korca)

 

E vetmja rrugë që të çon te dituria është puna – (B.Shoë)

 

Gjysma e punës është mbaruar kur ajo fillohet me deshirë - (Naim Frashëri)

 

Një punë e bukur është më e dobishme, se një mijë fjalë të bukura - (Sami Frashëri)

 

Duhet të shfrytëzohet mirë koha, sepse jeta nga koha përbëhet - (Sami Frashëri)

 

Mos u prish me vellanë për punë te shokut, sepse shoqeria zhduket, vëllazeria mbetet (Sami Frashëri)

 

Vetëm puna i pengon njerëzit që të mos mendojnë për gjëra të këqija.

 

Më mirë është të meritosh e mos të fitosh, sesa të fitosh e të mos meritosh - (Spenser)

 

Trupi shërohet me të punuar, mendja me të mësuar- (Naim Frashëri)

 

Me mirë është të luftosh dhe ta humbësh betejën , sesa të mos luftosh asnjeherë – (Hegel)

 

Politika s’eshte asgje tjeter, pos mjeshteri e rrenes ne çastin e duhur – (Volter)

 

Veprat flasin më shumë se fjalët - (Angleze)

 

Dashuria mbin nga besimi, jeton nga shpresa, ndersa vdes nga mëshira - (Monteskie)

 

Pa nderime s’ka dashuri - (Kant)

 

Nuk ka krijesë pa dashuri, as dashuri të sinçertë pa xhelozi - (Mom)

 

Muzika është ushqim i shpirtit – (Shekspiri)

 

Vdekja është e bukur, kur jeta është e shëmtuar – (Bah)

 

Ai që nuk di dhe nuk di pse nuk di – është i marrë; largohu prej tij
Ai që nuk di dhe e di se nuk di, është fëmijë, mësoje; nëse ti di, e nuk e mëson ke bërë gabim.
Ai që di dhe nuk e di që di, është i fjetur; mos e lë të flejë por zgjoje – nëse nuk e zgjon ke bërë mëkat.
Ai që di dhe e di se di është i mencur; andaj shko pas tij, nëse shkon pas tij do të kesh udhën e ndriçuar. (Mendime filozofike)

 

Durimi është i hidhur, mirëpo sjellë fruta të ëmbla – (Ruso)

 

Me durim zbutet edhe princi, fjala e urtë then edhe gurin.

 

Më të mira janë goditjet e mikut se sa puthjet e armikut.

 

Le të lavdërojnë të tjerët e jo goja jote, i huaji e jo buzët e tua.

 

Qeni kur lehë na paralajmëron që mos t’i afrohemi. Ai që nuk lehe zakonisht përgaditet që të na kafshojë – (Zeki Bejtullahu)

 

Mos ofendo askënd në jetë
Se gjuha është një thikë e mprehtë
E plaga e saj nuk është e lehtë.
Askë mos e poshtëro, dhe për askë mos fol keq – (Fetare)

 

Thuaje atë që vlenë ose hesht – (Fetare)

 

Mos u tall tepër, dhe thuaje vetëm të vërtetën – (Fetare)

 

Ruaju flajëve të ndyta, dhe veprave të këqija – (Fetare)

 

Pranoje këshillën prej çdo njeriu, dhe mos e refuzo – (Fetare)

 

Dëshiro për njerëzit, çdëshiron për veten – (Fetare)

 

Miqtë e vërtetë tregohen në fatkeqësi – (Fetare)

 

Të vdesim kur vdekja është mjek yni.

 

Tri gjëra janë më të bukurat ne jetë: pranvera,

dashuria, dhe muzika.

Duaj atdhenë si shqiponja folenë - (Jug-Shqipëri)

 

Duaje vatanin, në dash me krisë dushmanin – (Korishë – Kosovë)

 

Kush ka vdekë për atdhe, nuk ka vdekë, por ka le – ( Shkodër)

 

Toskë e gegë- pemë nga një degë – (Gjirokastër)

 

Kur të jesh në vend të huaj, dita të duket muaj – (Podrime)

 

Cfarë bukurie është të takosh njeriun që nuk lavdërohet e meriton të jetë i lavdëruar.

 

Më kryesoret janë katër gjëra që e bëjnë njeriun njeri: dituria, durimi, kanaati (të mjaftuarit me atë që ke), dhe drejtësia.

 

Fati ndihmon vetëm guximtarët – (Virgjili)

 

Më shumë skuqu para vetes sesa para të tjerëve – (Pitagora)

 

Ke besim në vetvete, që të besojnë të tjerët – (F. La Roshufko)

 

Më i zoti i njerëzve është ai që është i zoti ta përmbajë vetveten –(Sami Frashëri)

 

Gjëja më me rëndësi për njeriun është vullneti i fortë – (Gëte)

 

Ha kur ke uri, martohu në të ri – (Popullore)

 

Dita më e humbur nga të gjitha është ajo në të cilën s’kemi qeshur – (S.Shamfor)

 

Fytyra e qeshur është kripa e bukurisë – (Thënie orientale)

 

Inati të plakë, e qeshura të rinon – (Thënie angleze)

 

E qeshura është ilaqi më i mirë i natyrës.

 

Kush nuk qesh – në jetë ka parakaluar plotësisht i fjetur – (Verner)

 

Këshillimi është busulla e zgjidhjes së punëve të vështira – (Sami Frashëri)

 

Kur të flasësh, mendohu mirë kur të hash përtypu mirë – (Thënie latine)

 

E vërteta, ashtu si dielli, mund të mjegullohet, por vetëm për një farë kohe – (P.Buast)

 

Në errësirë duhet dritë, në fatkeqësi mend.

 

Kah dituria shkohet përmes tri rrugëve: përmes të menduarit, edukimit, dhe përvojës ( Latine)

 

Themel i një shteti është edukimi i të rinjëve – (Diogjen)

 

Të përsëriturit është nëna e të mësuarit – (Cajkovski)

 

Mohimi i gabimit është gabim i dyfishuar – (Monteskie)

 

Tu flitet të tjerëve për të bërë mirë është një e mire më e madhe sesa të bëni vetë mirë. – (King Fu Ce)

 

Përpiqu të imitosh vetem punët e mira të njerëzve të mëdhenj – (Sami Frashëri)

 

Mbarë bota është një skenë, dhe të gjithë njerëzit janë aktorë – (Shekspiri)

 

Kush hakmerret për një poshtërsi, ai e bën tjetrën – ( Didëro)

 

Më mirë të mbetet i akuzuari pa u dënuar se sa te dënohen të pafajshmit – (Sami Frasheri)

 

Rruga e jetës është DREJTËSIA, mos u ndaj nga rruga për të hyrë në rrugica.

 

Sa më shumë që jepni, më shumë do të keni – (Lao Ce)

 

Ai që i përkushtohet mësimit çdo ditë e më tepër bëhet më i madh – (Lao Ce)

 

Njerëzit e zgjedhin punën, ndërsa puna i vlerëson njerëzit – (Naim Frashëri)

 

Arti i luftës është art i zhdukjes së njerëzve, ndërsa politika është art i mashtrimit të tyre – (Gandi)

 

Talenti krijohet në vetmi, karakteri në shoqëri – (Gëte)

 

Jeta është vizatim në të cilën s’mund ta përdorim gomën për fshirje.

 

Prirja për gëzim e shpresë është lumturi e vërtetë, prirja për dëshpërim e frikë është fatkeqësi e vërtetë – (Gëte)

 

Ai që nuk ndërron mendje kurrë, ndoshta s’ka fare – (Moravia)

 

Gruaja ështe nëna e kombit – (Grekët e vjetër)

 

Guximi është fillimi i fitores – (Plutarku)

 

Mirësjellja është celësi i artë që i hap të gjitha dyert – (Thënie latine)

 

Njeriu është i lirë vetëm atëherë kur i shërben së vërtetës – (Sami Frashëri)

 

Fol vetëm për ato gjëra që i njeh, për të tjerat hesht – (S.Frashëri)

 

Mosmirënjohja më e madhe e njeriut është harresa e borxhit.

 

Të njohësh të tjerët është mençuri. Të njohësh veten është urtësia më e madhe. Ti imponohesh vullnetit të të tjerëve është forcë. Ti imponohesh vetes është forca më e madhe – (Lao Ce)

 

Fati i ndihmon mendjet e përgaditura – (L.Paster)

 

Kush hakmerret për një poshtërsi, ai e bën tjetrën – (Didëro)

 

Edhe e vërteta e dëmshme vlen më shumë sesa gënjeshtra e dobishme – (Tomas Man)

 

Pa kundështime s’ka përparim; ky është ligj të cilin qytetërimi e ka trashëguar deri më sot – (Diogjen)

 

Për Volterin politika s’është asgjë tjetër pos mjeshtri e rrenës në çastin e duhur.

 

Kufizimi nacional është armiku më i madh i kulturës – (Llukac)

 

Po mos të kishte njerëz të këqinj, s’do të kishte juristë të mirë – (Dikens)

 

Biseduesi duhet të ketë kujdes cka flet, në cfarë vendi flet, dhe në cfarë mënyre flet. – (Ciceron)

 

Në luftë – Vendosmëri
Në disfatë – inatë
Në fitore – shpirtmadhësi
Në paqe – vulnet të mirë (Cercil)

 

Për armikun mos fol keq, por vetëm mendo keq – (Latine)

 

Po të mos kishte jeta vuajtje, s’do t’ia dinim vlerën gëzimit.

 

Pakënaqësia është shtytje për të përparuar – (Tagore)

 

Liria është si të hollat : disave u ndihmon, të tjerët i prish – (Novalis)

 

Njeriu që flet shumë, sado mirë që të flaës, në fund do ta thotë ndonjë marri

 

Njeriu është aq i ri, sa të reja ka mendimet.
 

- Me i dashur e me i dhembshur, nga ema e nga ata, nga biri e nga bija, nga miqet e nga gjith njerzia dhe nga te gjithe miresite eshte memedheu. (. Frasheri)

Shit kalin e mëso djalin.

Breshka ferrën do.

Burrin e prishin huqet.

Druri i thatë nuk drejtohet.

Druri ndreqet mbë të njomë.

Edhe plaku kur pi verë, kërcen pup si djalë me erë.

Edhe shakaja ka kohën dhe vendin e vet.

E kam djalin me një dorë, – Po pse? , – sepse pin duhan.

E para – bar, e dyta qejf, e treta helm.

E para gotë është bar, e dyta ar, e treta sermç, e katërta helm. VERI

Fshat e zanat, derë e tabiat.

Gotën e parë e pi vetë, të dytën, pi rakia rakinë, të tretën, pi rakia njerinë.

Huqi vdes shtatë ditë pas shpirtit.

Kali plak nuk mëson revan të ri.

Katundi digjet, zakoni s`prishet.

Ku janë dy vetë, mos i ban i tretë.

Ku di derri, ç`është nderi.

Ku janë dy i treti është i tepërt. T

Kush i vogël e i qërtuar, i madh e i lavdëruar.

Lumi shtratin e ndëron, po burrimin s`e ndalon.


Datenschutzerklärung
Eigene Webseite von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!